به نام خدا
دسته: بدون مجموعه
بازدید: 5455

پل هوائي قطور:

این‌ پل‌ که‌ بر روی‌ دره‌ای‌ وسیع‌ و با تکنولوژی‌ جدید جهت‌ عبور راه ‌آهن‌ و قطار احداث‌ شده‌است‌، یکی‌ از پل‌های‌ مهم‌ و شناخته‌ شده‌ خاورمیانه‌ محسوب‌ می‌شود. طول‌ آن‌ ۴۴۸ متر، ارتفاع‌ آن‌ ۱۲۸ متر و قطر دهانه‌ آن‌ ۲۳۲ متر است‌.

ساخت این پل در سال ۱۳۴۹ (۱۹۷۰ میلادی) به پایان رسید. این پل از نوع زیر قوسی است و تا مدت‌ها بزرگ‌ترین دهانه قوسی را در بین پل‌های ایران داشت این پل در سال ۱۳۴۷ توسط دو شرکت ایرانی (رانکین) و شرکت اتریشی (پور) پی ریزی و پایه‌های بتونی آن اجرا و اسکلت فلزی و شاسی آن توسط آمریکائی‌ها انجام گرفت.

اين پل دارای ۱۰ عدد پایه بتونی مسلح بوده که ۶ عدد از این پایه‌ها به طرف خوی و ۴ عدد از پایه‌های بتونی به سمت رازی می‌باشد و در مجموع دارای ۸ دهنه که به صورت اکس به اکس در امتداد هم گسترش یافته‌اند. این پل بر روی دره ای وسیع و با تکنولوژی جدید جهت عبور راه آهن و قطار احداث شده است، یکی از پل های مهم و شناخته شده خاورمیانه محسوب می شود.

 

 

 

قلعه تاریخی کوراوغلی و كاروانسراي شاه عباسي:

در حدود 35 کیلومتری این جاده راهبردی، قلعه تاریخی کوراوغلی به عنوان نماد مبارزات ظلم‌ ستیزی مردم ایران زمین با قامتی استوار از دور خود نمایی می‌کند و در مجاورت این قلعه، بنای تاریخی کاروانسرای شاه عباسی و مجتمع آب درمانی قطور(آبگرم معدنی دره خان) قرار دارد. این قلعه سنگی در بالای کوه‌های روستاي آلمالو بنا شده و همچون عقاب تیزبین تمامی منطقه و گذرگاه‌ها و دره باصفای رودخانه قطور را می‌نگرد و در دامنه‌اش کاروانسرای خان بالا و در کوهپایه‌اش آبگرم معدنی را در بر دارد. این قلعه در واقع محل دیده ‌بانی بوده که از طریق آن به علت مستقر بودن در بلندی کوه‌ ها تمامی مسیرهای منطقه چه دره ‌ها و گذرگاه ‌ها را زیر نظر داشتند و شاید یکی از مناطق راهبردی آن زمان بوده است. این قلعه در زمان صفویه بنا شده است و کوراوغلی یک قهرمان حماسی در میان مردم آذربایجان بود که بر علیه ارباب قیام کرده و نامی ماندگار از خود در بسیاری از شهرها و کشورهای جهان به جا گذاشته است.

 

 

 

چشمه هاي آب گرم:

از سایر زیبایی‌های این منطقه چشمه آب معدنی گرم ناحیه‌ خان است که سبب شده همه روزه میزبان علاقه‌مندان و مسافران بسیاری باشد. در فاصله 33 کیلومتری این جاده در دامنه کوه‌های کفچرین آب معدنی گرمی با همین مشخصات و با همین دما، با حوضی بلوکی در عرض 5.1 و به طول  16 متر و به ارتفاع یک متر احداث شده که مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد. این دو چشمه در ردیف آب‌های معدنی بی‌کربنات و گوگردی خیلی گرم هستند که خاصیت‌های درمانی این چشمه‌ها در درمان مفاصل روماتیسم و پوست عنوان شده و از لجن این چشمه ‌ها نیز در درمان امراض پوستی استفاده می‌شود.

 

 

آب و هوا

شعار سال

                                                                                                

آمار بازدید کنندگان

:بازدید امروز49
بازدید دیروز133
بازدید هفته287
بازدید ماه1422
بازدید کل237365